Az úticél és környéke
egy helyen!

Tatabányai Múzeum - Tatabánya

  • Tatabányai Múzeum, Tatabánya

    Tatabányai Múzeum, Tatabánya

  • Metamorfózis (állandó kiállítás, részlet), Tatabányai Múzeum (2.fotó)

    Metamorfózis (állandó kiállítás, részlet), Tatabányai Múzeum (2.fotó)

  • A bánhidai éremkincslelet, Tatabányai Múzeum (3.fotó)

    A bánhidai éremkincslelet, Tatabányai Múzeum (3.fotó)

Tatabányai Múzeum elérhetősége:

Tatabánya, Szent Borbála tér 1.Útvonal »
+36/20 ... Mutat

Tatabányai Múzeum bemutatása

Tatabánya város létrejöttét a 19. század végi, 20. századi iparfejlődésnek köszönheti, ezért a múzeumi munka meghatározó területe az önálló Tatabányai Múzeum megszületésétől, az 1970-es évek elejétől a 20. század utolsó évtizedéig az új- és jelenkori emlékek gyűjtése volt. Az 1990-es évek elején kezdődött meg az önálló régészeti, majd a képzőművészeti gyűjtemény kialakítása.

1985-ben költözött a múzeum "A Közművelődés Házába", ahol egy épületben kapott otthont a közgyűjtemény és egy közművelődési intézmény. 1987-ben került a múzeum tulajdonába a régi XV-ös akna területe. Itt került kialakításra a Szabadtéri Bányászati Múzeum. Az 1988-ban a nagyközönség előtt is megnyitott, és azóta folyamatosan bővülő Bányászati és Ipari Skanzen (Vágóhíd utca) Magyarország első, és idáig egyetlen ipari skanzenje, amely természetes környezetben mutatja be az ipari munkások munka- és életkörülményeit. A volt bányaépületek mellett szabadtéri géppark, akna rekonstrukció, a korabeli hatajtós és altiszti házakban életmód- és kismesterség történeti kiállítások, iskolamúzeum várja a látogatókat.

A múzeum központi kiállítóhelyén, az épület felújítása után, 2013-ban nyitotta meg kapuit A Vértes Agorája, ahol a korábbi helyzethez hasonlóan, megújult környezetben működik egymás mellett a multifunkcionális közművelődési intézmény és a múzeum.
A Tatabányai Múzeum széleskörű gyűjtőkörére s ennek megfelelően kialakult gyűjteményegyütteseire (ipar-, életmód- és politikatörténeti, természettudományi, régészeti, képzőművészeti és néprajzi gyűjtemény) alapozva a város és környékének időben és térben történő komplex bemutatására törekszik. " Metamorfózis - Ember és természet kapcsolata az Által-ér völgyében" címmel 2016-ban nyitotta meg új állandó kiállítását, ahol mindezt új megközelítésben, a történeti ökológiai kutatási módszereivel, eredményeivel és szellemében igyekszik megvalósítani. Ez a megközelítés a történelem szereplőjévé a természeti környezetet teszi, s azokat a jelenségeket, folyamatokat vizsgálja egy adott időszakban, amelyeket a környezethez történő alkalmazkodás a kultúrában előidézett, ill. ami magának a környezetnek a megváltoztatásához vezetett. A történeti ökológia segítségével időben és térben egyaránt nagy lehetőség van a város és környéke történelmének bemutatására. Ennek értelmében a választott tér az Által-ér völgye. Az időszak pedig az ember jégkorszaki megjelenésétől az 1970-es évekig tart.
A múzeumi központban az állandó és időszaki kiállítások mellett a régészeti raktárban kialakítás alatt álló Régészeti Látványtár előzetes bejelentkezés alapján, vezetéssel látogatható.

A tárgyi emlékek megőrzése mellett a múzeum igyekszik színvonalas közművelődési tevékenységet is végezni a városban. Elsődleges feladatnak tekintik a bányász hagyományok ápolását, amelynek elsődleges helyszíne a Bányászati és Ipari Skanzen.

A bányász hagyományok megőrzésén túl a múzeum más területeken is igyekszik hozzájárulni Tatabánya város önálló arculatának kialakításához és megőrzéséhez. Szakkönyvtára és történeti adattára a helyi történeti kutatások fontos bázisa.

A múzeum közművelődési feladatokat is ellát, ismeretterjesztő előadásokat szervez és tart, időszaki kiállításaik különböző tematikákat dolgoznak fel, amelyekhez kiegészítő programokat (zene, kerekasztal-beszélgetés, különleges tárlatvezetések) rendelnek. A Bányászati és Ipari Skanzen helyet ad kortárs művészeti törekvéseknek, országos és nemzetközi művészeti táboroknak.

A Tatabányai Múzeum regionális, országos és nemzetközi konferenciákat szervez hely- és ipartörténeti, valamint régészeti témakörökben. Kiállításaikkal, gyűjteményeikkel, és a múzeumban folyó tudományos tevékenységgel kapcsolatosan a múzeum kiadványokat is megjelentet (Múzeumi évkönyv, Tudományos Füzetek, konferencia kötetek, múzeumpedagógiai kiadványok).

A múzeum színvonalas gyűjtési, kiállítási és tudományos tevékenységét a szakma 1997-ben az „Év Múzeuma” címmel, 2004-ben a Magyar Múzeumi Egyesület különdíjával, új állandó kiállításunkat és a hozzá rendelt múzeumpedagógiai programcsomagot 2016-ban Múzeumpedagógiai Elismerő Oklevéllel, 2017-ben a Pulszky Társaság Elismerő Oklevelével ismerte el.
Tatabánya városa 2001-ben a Tatabánya kultúrájáért díjjal jutalmazta a Tatabányai Múzeumot.

2008. január 1-je újabb jelentős dátum a múzeum történetében. Ekkor került át a Tatabányai Múzeum Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzatának fenntartásába.

Nyiltvatartás infó

kedd - szombat: 10:00 és 18:00 óra között.

Ár információ, Tatabányai Múzeum

https://tbmuzeum.hu/belepojegy

További 31 látnivaló a(z) Tatabányai Múzeum közelében és Tatabánya településen, illetve a környéken »

Kattints és fedezd fel!

Forrás: A fenti információk a(z) Tatabányai Múzeum kapcsolattartója által rögzített információ, utoljára frissítve: 2024.01.25

Hirdetés


 
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing to use this website you are giving consent to cookies being used. OK
für Wochenende
Für das nächste Reise
Irgendwann
Zurück